English version of this text >>>
Helaas is vanwege omstandigheden het studiogesprek met Daria Khozhai afgelast.
Vanaf juli exposeert Daria Khozhai, afkomstig uit Oekraïne, in de grote zaal van Kunstenlab. Tijdens het online studiogesprek op dinsdag 9 juni vertelt Daria vanuit haar tijdelijke studio in de 'De Ruimte' in Deventer over haar werkproces, kunstenaarschap en de ideeen achter haar aankomende tentoonstelling 'Apartment No. 8. Dit keer kun je ook live aanschuiven bij het gesprek.
Over de kunstenaar
Daria is beeldend kunstenaar en architect. Ze maakt installaties waarin ze vaak bestaande, fysieke ruimtes recreëert die een emotionele lading in zich dragen. Plekken waar persoonlijk of collectief trauma heeft plaatsgevonden in de vorm van ontheemding, geweld of fysieke en/of emotionele pijn. Daarvoor gebruikt ze meestal simpele, herkenbare materialen die herinneringen oproepen en een directe relatie aangaan met de ruimte die ze recreëert. Khozhai bouwt haar installaties op via tijdrovend en repenterend handwerk. Een maakproces dat zich op de grens tussen obsessief en ritueel begeeft.
Voor haar tentoonstelling werkt ze aan een installatie over huiselijk- en relationeel geweld. De kunstenaar ontvluchtte in 2024, na zeven jaar, een gewelddadige relatie met haar ex-verloofde. Als onderdeel van haar therapie begon ze op te schrijven wat haar was overkomen. Die pagina’s vol persoonlijk leed vormen het bouwmateriaal voor een 1:1 reconstructie van een van de kamers waarin ze met haar ex-verloofde woonde. In Kunstenlab bouwt ze de ruimte gedetailleerd na waarbij alles, van de bank tot de muren tot de lichtknoppen, is gemaakt van de beschreven bladzijdes. Het is alsof de ruimte, die al die tijd de stille observeerder van het trauma is geweest, het verhaal heeft opgeslagen. Zo worden de persoonlijke crisissen, die normaal onzichtbaar blijven voor de buitenwereld, opeens uitgedragen door dezelfde constructies die ze normaal aan het oog onttrekken.
Nieuwsgierig geworden?
Kijk dan mee op dinsdag 9 juni vanuit je woonkamer naar het digitale atelierbezoek of kom langs in studio De Ruimte! Het gesprek start om 19.30 uur.
Info programma:
19:15: start digitale inloop (live ben je welkom vanaf 19.00 uur)
19.30 uur: start studiogesprek
20.30 uur: einde studiogesprek
Datum: dinsdag 9 juni 2026
Tijd: 19.30 - 20.30 uur
Locatie: De Ruimte, Nieuwstraat 38 in Deventer
Deelname is gratis
Voertaal: engels
Close-up - studiogesprek
Het Studiogesprek is een vast onderdeel van ons activiteitenprogramma 'Close-up' dat we organiseren rondom de tentoonstellingen. In dit programma betrekken we het publiek nog meer bij het verhaal van de kunstenaar. We laten niet alleen het eindresultaat zien in de vorm van een tentoonstelling, maar maken het publiek ook deelgenoot van het proces en onderzoek wat daaraan voorafgaat. Een proces dat zich meestal buiten het zicht van de bezoeker afspeelt en juist heel boeiend is.
Foto's:
Room No.1 (Fotograaf: Anton Tkachenko)
Pravda (fotograaf: LNDWstudio)
Studiobezoek Daria Khozhai (live & online)